Bloglar

Perakende Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

4 dakika okunma süresi.

2047

Perakende Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte perakende sektörü çok zor küresel ortamlarda varlığını sürdürmeye çalışır. Tamamen tüketicilere hizmet eden işletmeler ayakta kalmayı başarıyor. Bu nedenle firmaların gelişen teknolojiye ayak uydurması da oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Perakende sektöründe para akışının sağlanabilmesi için satış süreci büyük bir öneme sahiptir. Girişimlerin ve yatırımların doğru bir şekilde yönlendirilmesi sayesinde müşteri memnuniyetini sağlamak mümkündür. Otomatize edilmiş perakende işlemleri sayesinde işletmenin karının artması sağlanabilir. Bu sayede işletmeler rekabet elini güçlendirebilir.

Perakende Otomasyon Sistemi Neden Önemlidir?

Perakende otomasyon sistemleri ile satış süreci çok daha iyi bir şekilde yönetilebilir. Cari hesaplamaların daha pratik bir şekilde yönetilmesi mümkün olur. Bunun yanında satış ekiplerinin performanslarının anlık bir şekilde takip edilmesi de mümkündür.

Perakende sistemi sayesinde değişik şubelerden satışlar ile ilgili bilgi almak mümkün olur. Satış sürecinin bütün aşamalarının tek bir ekran üzerinden yönetimi de yapılabilir. Bunun yanında çalışanlar ve şubeler arasındaki iletişimin de güçlendirilmesi mümkün olur.

Depo ve stok takiplerinin yapılması perakende sistemi ile daha kolaydır. Ürünlerin kasaya gelmeden ve kasadan geçtikten sonraki durumları güncel bir şekilde takip edilebilir. Veriler sayesinde siparişler ile satın alma yöntemlerinin optimize edilmesi sağlanabilir. Günlük analiz ve raporlar sayesinde nakit akışları ve ciroların takip edilmesi sağlanır.

Perakende sistemi satış hacmi ile kar oranının anlık bir şekilde takip edilmesine olanak sağlar. Hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti artmış olur. Bunun yanında perakende sektöründeki yöntemlerin gelişmesine yardımcı olur. Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edilmesini sağlar.

Perakende ve Planlama Nasıl Olmalıdır?

Perakende satış süreci her geçen gün daha zor bir hal alır. Günümüzde geleneksel yöntemler ile sorunların çözümü mümkün değildir. Global ekonomide gelişmeler yaşanması, rekabet ortamının artması tüketicilerin demografik yapısında meydana gelen değişimler, müşteriler için pek çok alternatif olması perakende sektöründe kırılganlığın artmasına neden olur.

Bu sebeple de perakendecilerin rekabet stratejilerini değiştirmesi son derece önemlidir. Barkod sistemi günümüzde perakende sektöründe en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Barkod sistemi birbirine paralel dikey çizgi ve boşluklardan oluşan bir veri sistemidir. Perakende satış süreci içerisinde bu sistem sıklıkla kullanılır.

Perakende satış süreci barkod sisteminin en fazla kullanıldığı sektörlerden biridir. Özellikle gıda ve giyim sektöründe bu sistem sıklıkla kullanılır. Sirkülasyonun çok fazla olduğu sistemlerde bir takip sisteminin olması oldukça önemli bir konudur. Bu takip sisteminin olmaması halinde işletmelerin satış işlemleri daha zor olur.

Perakende Sisteminde Barkod Kullanımın Faydaları Nelerdir?

Perakende programı sayesinde sektörde satışlar çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu sistem ile sınırsız sayıdaki ürünün takibinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması mümkün olur. Barkod sayesinde satış işlemleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Perakende programı, diğer satış programlarına kolay bir şekilde entegre edilebilir. Mal fazlaları ve satış işlemleri program sayesinde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sistem depo kabul ve transfer işlemlerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Üretici firmaların barkod sistemleri mağazaların perakende programı ile entegre bir şekilde çalışır. Barkod sistemi ile el terminalleri daha kolay bir şekilde çalışacaktır. Fiyat ile ilgili güncellemeler çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Mağazalarda yer alan günlük kasa işlemlerinin takip edilmesi daha hızlı bir şekilde yapılabilir.

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod sistemi ile işletmelerin bünyesindeki pek çok bilginin bir kod üzerinden takip edilmesi sağlanır. Bu nedenle perakende sektörü günümüzde bu sistemi kullanmayı tercih eder. Bu sistem işletmelerin verimlilikleri ve üretkenliklerinin artmasına da yardımcı olan bir sistemdir.

Perakende sektörü içerisinde satılan ürünlerin üzerinde ya da ambalajında etiket veya kodlanmış barkod bulunması önemlidir. Barkod sisteminde dikey ve birbirine paralel olan siyah çizgiler bulunur. İşletmelerde kullanılan barkod sistemleri ile ürünlerin stok kontrolünün gerçekleştirilmesi satış fiyatlarının şeffaf olması gibi konularda kolaylık sağlanır.

Bunun yanında barkod sistemi perakende sektörü içerisinde zaman kaybı gibi durumların yaşanmasına da engel olur. Bir ürünün kasada satışının gerçekleşmesi aşamasında barkod okuyucu sayesinde ödeme kısmının net bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olur. Kar ve zarar grafiğinin doğru bir şekilde çıkarılmasında da barkod sisteminin faydaları büyüktür.

Barkod Sistemi Kullanım Alanları Nelerdir?

Barkod sistemleri günümüzde pek çok alanda rahat bir şekilde kullanılabilir. Perakende satış sektörü bu alanların başında gelir. Depolama ve sevkiyat, demirbaş kontrolü, ihracat süreçleri, fatura ödeme merkezleri, elektronik ticaret gibi farklı alanlarda bu sistem kullanılabilir.

Bunun dışında kalite kontrol, park ve otoyol geçişleri, sağlık sektörü gibi değişik alanlarda da bu sistemden faydalanılır. Birbirinden farklı avantajları nedeni ile günümüzde barkod sistemleri akla gelebilecek pek çok sektörde kullanılabilir.

Barkod Sistemlerinin Üretici ve Tüketiciye Faydaları Nelerdir?

Dünyanın her bölgesinde yerleşmiş ve standartlaşmış olan bir barkod sistemi vardır. Bu nedenle her bölgede barkod takibi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bu sayede ortak kontrol alanlarında herhangi bir sorun yaşanmadan takipler gerçekleştirilir. Bu durum üreticiler için büyük bir avantajdır.

Barkod sisteminin tüketicilere de pek çok avantajı bulunur. Bu sistem ile tüketiciler alacaklarının ürünün nerede üretildiği, cinsi, özellikleri gibi konulara rahatlıkla ulaşabilir. Bunun yanında tüketiciler bir ürünün barkod numarası sayesinde ürünü nerede bulabileceklerini araştırabilirler. Bunun yanında ürünlerin nerelerde daha uygun fiyatlı olduğunun araştırılması da bu sistem sayesinde mümkün olur.

Barkod Programı Nasıl Kullanılır?

Barkod programı perakende sektörü için büyük bir avantajdır. Bu nedenle bu sektörde büyük, küçük pek çok işletme bu sistemi kullanılır. Barkod sistemi ilk başlarda karmaşık gelebilir. Ancak kullanımı son derece kolaydır. Kolay ara yüzü ile insanlar raht bir şekilde bu programı kullanabilir.

Barkod programlarının kullanılabilmesi için dokunmatik bilgisayar ve el terminali bulundurulması gerekir. Ürünler ilk önce stoka eklenir. Satış aşamasında ise el terminali ile barkod okutulur ve fiyatların belirlenmesi sağlanır. Ürüne ait diğer özelliklerin de burada görünmesi mümkündür.

Perakendeciliğin Tarihi

Cumhuriyetin kurulduğu dönemde, dış ticaret ve dış ilişkilerin az olması aynı zamanda merkezi bir gıda dağıtımına sahip olunuşu, perakende sisteminin en uç noktalarda olmasına yol açmıştır. İlk perakendecilik adımları 1923 yılında İstanbul'da kurulan tüketim kooperatifleri aracılığı ile atılmıştır.

Ardından Çok partili dönemde Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu ile birlikte perakendecilik sektörü oldukça ivme kazanmıştır. Günümüzde de gelişen teknoloji ve yenileşmeler sayesinde perakende sistemi her geçen gün ilerlemekte ve gelişmekte. Eskiden yalnızca market sahipleri perakendeci gibi görülürken, artık sosyal medya üzerinden butik satışların yapılması dahil perakende sistemi içerisindedir.

Bunun en temel sebebi alıcıların bir ürün satın almak için mağazaya gitmesine gerek kalmadan internetten alabilmesinin daha büyük kolaylık sağlamasıdır. Ayrıca mağaza sahipleri de aynı zamanda sosyal medya platformları yada online olarak satışlar gerçekleştiriyor.

Yani perakende sistemi artık yavaştan online hale ve her şey internetten alınabilir halde doğru gidiyor. Bu bir dezavantaj gibi görülse de aslında hem alıcılar açısından hem de perakendeciler açısında oldukça büyük bir avantaj oluşturuyor. Ayrıca alıcıların daha çok ürün satın almasının en temel nedeni de kolay ulaşılabilirliktir.

Perakendeciliğin Önemi

Üretilen tüm ürünlerin, tüketiciye ulaştırılmasında rolü olan kişi yada kuruluşların tamamı perakendecidir. Perakende mağazalarında asıl amaç, nihai üretilen malların satışının gerçekleşmesidir. Bu satış sonucunda da kazanç sağlarlar. Satış işlemlerini gerçekleştirirken perakendeciler aynı zamanda alıcılara da oldukça büyük faydalar sağlar.

Perakendeciler bir mağaza kurduklarında, bulunan konumu ve müşteri kategorisini düşünerek adım atarlar. Perakendecilerin alıcı ile üretici arasında büyük rolü vardır. Bu rolde bir köprü görevi görürler. Görevlerini yerine getirebilmeleri için en önemli etken iyi iletişimdir.

Hem alıcı ile hem de aynı zamanda üretici ile çok iyi iletişim içerisinde olmaları gerekiyor. Aksi takdirde yalnızca kendileri açısından değil, hem alıcı hem de üretici açısından da iletişim eksikliği kaynaklı olarak büyük problemlere neden olabilirler.

Perakendeciler aslında üreticiler açısından da bir garantör olarak sayılabilir. Çünkü alınan ürünün ticari amaçla kullanılmaması konusunda kontrolleri perakendeciler yapmakta. Bu doğrultuda da aslında üreticilere destek sağlamaktalar.

Bağımsız Mağazalar

Bağımsız mağazalar, perakendecinin hukuki ve mülki durumlarını gösteren bir kavramdır. Bu bağımsız mağazaların işletmecileri birden fazla kişi olmak zorunda değildir. Yani tek bir kişi olması da yeterlidir. Örnek olarak bakkal, manav gibi işletmeler birer bağımsız mağazadır. Birden fazla ortak yada aile ile birlikte kurulan işletmeler de aynı zamanda bağımsız mağaza olabilmekte.

Mağazasız Perakendecilik

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan en eski perakendecilik sistemidir. En yaygın örneği ise e-ticarettir. Yani alıcı ile üreticinin yüz yüze olmayacak şekilde, telefon yada sosyal medya üzerinden alışveriş yaptığı perakendecilik yöntemidir.

Birleşik Perakendecilik

Genellikle gıda sektöründe çok yaygın olarak görülen perakendecilik türüdür. Gıda zincirlerinin, markaların birden fazla mağaza açarak oluşturduğu ve yönettiği sistem olarak da adlandırılabilir. Birçok süpermarket ve benzeri kurum birleşik perakendecilik içerisinde yer alıyor.

Perakendeciliğin Faydaları

Perakendeciliğin faydaları, coğrafi konum da dahil olmak üzere ekonomik düzey ve gelişmişlik düzeyi doğrultusunda bile değişiklik gösterir. Ancak en temelde perakendeciliğin 4 faydası şu biçimdedir;

 1. Yer Açısından Fayda: Perakendeciliğin, alıcının yani tüketicinin istediği yerde yapılması gerekir. Bu şekilde yapılmaması durumunda, alıcılar tarafından tercih edilmez bir hale gelecektir. Bu da alıcıların yapacağı ödemelerin sınırlı olmasına yada ürün alımından vazgeçmelerine neden olacaktır. Ancak alıcının istediği yerde perakendecilik yapılması, hem perakendeciye hem de ürünün üreticisi açısından oldukça karlı bir iştir. Bu nedenle saha araştırmasının iyi yapılması ve yer seçiminin iyi yapılması gerekir.
 2. Zaman Açısından Fayda: Müşterilerin istedikleri malların zamanının tespitini yapmak perakendecinin işidir. Perakendeci hangi ürünün ne zaman tedarik edilmesi ve satılması gerektiğini iyi bilmelidir. Aksi bir durumda yine müşteriler ürünü almaktan uzak durabilir ve bu da perakendeci açısından kayıp olarak dönebilir.
 3. Şekil Açısından Fayda: Sabit olarak satılan ürünlerde değişiklikler ve geliştirmeler yapmak alıcıların dikkatini çekecektir. Çoğunlukla mağazalarda atölyeler bulunur. Örneğin bu atölyelerin amacı eğer bir mobilya mağazasıyla montajını yapmaktır. Bu şekilde atölye kullanan mağazalar da diğerlerine göre daha çok dikkat ve alıcı çeker. bu da satışların artması ve başarılı bir perakendecilik olduğunu gösterir.

Bunların haricinde aynı zamanda perakendeciliğin mülkiyet açısından da faydası olduğu bilinmekte.

Perakendeciliği Etkileyen Faktörler

Perakendeciliği etkileyen temelde 5 faktör bulunmakta. Bu faktörler şunlardır;

 • Uzmanlaşma yani belirli üründe uzmanlaşarak satış noktalarının arttırılması
 • Ekonomik açıdan oluşan bir büyüme
 • Teknolojik açıdan oluşan gelişmeler
 • Farklı ticari yöntemler ile yürümeye başlayan yerli firmaların artışı
 • Kişi başına düşen gelirin artması

Bunların haricinde iç piyasaya artan bir yabancı mal akışı da perakendeciliği etkileyen faktörlerden bir tanesidir.

Perakendecilik Ne İşe Yarar?

Perakendecilik alıcı ile üreticinin arasında bağ kurmaya yarar. Alıcının ürün satın almasına ve toptancı ve benzeri yerler ile uğraşmasına gerek kalmaması konusunda destek olur. Aynı zamanda kendisi açısından da doğru bir şekilde araştırma yapılmış olursa büyük kazançlar elde edilmesini sağlar. Yani iyi bir perakendecilik büyük kazançlar elde edilmesine olanak tanır.

Perakendeciler Ne İş Yapar?

Perakenciler alıcı ile üretici arasında hem bağ kurar hem de alıcıların kolaylıkla ürünlere ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda kendisi açısından da ürünlerin satışını gerçekleştirir. Bu satışlardan da kar elde etmeye çalışırlar. Mağazadan ve mağazada yapılan tüm işlerden sorumludurlar. Alıcılar için ise garantör olmak ve hizmet vermek durumundadırlar.

Perakendeyi Kimler Yapabilir?

Perakendeyi tek veya birkaç kişinin birlikte oluşturdukları bir işletme kurma imkanı bulunan herkes yapabilir. Perakendecilik yapmak için herhangi bir şart yoktur. Toptancıdan ürünlerin satın alınması ve alıcıya ulaştırılarak bu olaydan kar edilmesi içine perakendecilik deniyor. Bu işi yapmak için ise aslında sadece bir işletme açmak yeterli oluyor denebilir.

Perakende İşi Karlı Mı?

Perakende işi, alıcıların taleplerini, neyi ne zaman satın almayı arzuladıklarına dikkat edildiği sürece karlı olacaktır. Ancak alıcıların talepleri dikkate alınmadan, ya da en azından ne kadar satın aldıkları bile göz önünde bulundurulmadan yapılırsa, kardan daha fazla zarar getirebilme ihtimali de bulunuyor. Bu nedenle riskli ancak doğru araştırılırsa karlı bir iştir.

Bakkal Perakendeci Midir?

Bakkallar ve manavlar da birer perakendecidir. Çünkü perakendecilik tanım olarak bakıldığında toptancıdan alınan ürünlerin alıcıya ulaştırılmasında aracı olan hizmet olarak düşünülebilir. Bu açıdan da bakkallar da aynı marketler ve market zincirleri gibi toptancıdan ürün alarak alıcılara satışını yapmakta ve bu satıştan kar elde etmekte. Bu nedenle bakkallar da perakendecidir.

 

 1. Perakende programı ile satışların artırılması mümkün müdür?

Perakende sektöründe kullanılan barkod programları ürünlerin hızlı ve kolay bir şekilde satışını sağlar. Bunun yanında sistem ile stok kontrolünü yapmak da mümkündür. Hangi bölgede hangi ürünlerin daha fazla satıldığının analizi de yapılabilir. Bu nedenle perakende programı satışların artmasını sağlar.

 1. Perakende sektörüne özel olarak üretilen barkod programları var mıdır?

Perakende sektörü için özel olarak üretilen barkod programları bulunur. Bu programlar ile mağazalarda satışlar çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 1. Perakende programı kullanımı kolay mıdır?

Perakende programlarının kullanımı son derece kolaydır. Ara yüzünün kolay olarak geliştirilmesi nedeni ile herkesin kullanımına uygundur. Bu sayede çalışanlar programı hızlı bir şekilde öğreneceği için zaman kaybı gibi durumlar söz konusu olmaz.

 1. Perakende programı ile detaylı raporlama yapmak mümkün müdür?

Satış istatistikleri ile ilgili verilere anlık bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bunun yanında seçilen tarihlere göre de satışlar için raporlama yapılabilir.

 1. Perakende programlarının entegrasyon uyumu var mıdır?

Perakende programları diğer barkod sistemleri ile entegre edilebilir.