Bloglar

Barkod Sisteminin Üreticiye ve Tüketiciye Faydaları

3 dakika okunma süresi.

12452

Barkod Sisteminin Üreticiye ve Tüketiciye Faydaları


Günümüzde giderek artan tüketime teknolojinin de etkisi oldukça büyüktür. Gelişen teknoloji, kişilerin günlük yaşamının hızla akmasında etkili bir rol oynamaktadır. Eğitim, sağlık ve ticaret gibi pek çok alanda da bu hıza ayak uydurmak için işlemlerin çoğu elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Barkod sistemleri de ticaret alanında hız ve pratiklik kazanmak için geliştirilen sistemlerin arasında yer almaktadır. Bu sistemin oldukça fazla avantajı bulunmaktadır. Barkod sistemleri kullanımı sayesinde em üretici hem de tüketici bu avantajlardan faydalanmaktadır.  Peki, ticari alanda kişilere pek çok kolaylık sağlayan barkod sistemi avantajları nelerdir?


Barkod Sistemleri Kullanımı


Barkod sistemi kullanımı oldukça basittir. Her bir ürünün kendine ait bir barkodu bulunmaktadır. Bu barkod sisteme okutulduktan sonra kırmızı sinyal gönderilir. Bu sayede okuyucu kodu algılar. Kodun algılanmasıyla birlikte barkodda yer alan tüm bilgiler hızlı bir şekilde bilgisayara aktarılmaktadır. Böylece sistem, ürünün fiyat bilgisine ek olarak pek çok detaylı bilgiyi de kişilerin kolay bir şekilde öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Barkodun oluşmasında ise ülke, üretici firma ve ürünün ne olduğu oldukça önemlidir. İsteyen herkes internet üzerinden barkod oluşturabilmektedir. Ticari alanda oldukça önemli bir rol oynayan barkod sistemlerinin kullanımı hem üretici hem de tüketiciye pek çok bakımdan fayda sağlamaktadır. 


Barkod Sisteminin Üreticiye Faydaları


Barkod sistemleri, pek çok bakımından kişilere avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan faydalanan ilk kesim üretici olmaktadır. Özellikle de ithalat ve ihracat konusunda barkod sistemleri üreticiye oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Her ürünün belirli bir barkodu bulunmaktadır. Bu barkod dünyanın her yerinde geçerlidir.  Bu sistem sayesinde üretimi yapan ülke bir ürünü ihraç ettiği zaman barkod aracılığıyla takip edebilmektedir. Böylece ürünün hangi ülkede daha çok satıldığı kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Diğer bir yandan, kar ve kazanç konusunda hızlı ve kolay bir şekilde değerlendirme yapabilmektedir. Bunlara ek olarak barkod sistemleri, ürün kaybına da engel olarak üreticinin zarar etmemesini sağlamaktadır. 


Barkod Sisteminin Satıcıya Faydaları


Barkod sistemleri, bir ürünün üreticiden tüketiciye direkt olarak ulaşmadan önce satıcıya da pek çok avantaj sağlamaktadır. Satıcının ürünlerinin tümünün bir koda sahip olması oldukça kolaylık sağlamaktadır. İlk olarak satılan her ürünün fiyatının bilinmesine gerek yoktur. Çünkü ürün üzerinde yer alan barkodda fiyat bilgisi bulunmaktadır. Diğer bir yandan, mağazada üründen kaç adet kaldığı ya da ürünün olup olmadığı gibi bilgiler barkod aracılığıyla kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Buna bağlı olarak da hangi ürünün ne kadar satıldığı kolay bir şekilde analiz edilerek talebin hangi ürün üzerinde olduğu öğrenilebilmektedir. Ayrıca ürünün giriş ve çıkış fiyatında da satış sırasında herhangi bir hata oluşmaz. Böylece barkod sistemi sayesinde satıcı olabildiğince az ya da hiç hata yapmadan zarar etmez. 


Barkod Sisteminin Tüketiciye Faydaları


Barkod sistemleri, ticari alanda pek çok avantaj sağlarken bu avantajlardan en çok faydalanan kişiler de tüketici olmaktadır. Satın aldıkları her ürünün barkodunun bulunması pek çok açıdan tüketicinin bilgi sahibi olmasına yol açmaktadır. Çünkü barkodda bir ürünün sadece fiyat bilgileri değil, ürün hakkında diğer pek çok bilgiye de yer vermektedir. Böylece hem ürünün cinsi hakkında bilgi edinebilirken hem de barkod aracılığıyla ürünün başka nerede daha uygun bir fiyatta alınabileceği de öğrenilebilmektedir. Barkod sistemlerinin tüketici için en büyük avantajı, satın alınan ürün hakkında detaylı bilgileri vermesidir. Bu sayede kişiler tüketmiş oldukları ürün konusunda daha rahat olabileceklerdir.