Bloglar

Barkod Sistemi Nedir?

3 dakika okunma süresi.

3483

Barkod Sistemi Nedir?

Merhabalar bugün sizlere barkod sistemin ne olduğunu anlatacağım. 


Barkod sistemi; ürünlerin fiyat ve stok bilgisini, envanter sayımını, canlı raporlamasını gerçekleştiren ve işletmelerin tek bir sistemle hem ürün – hizmet satışını gerçekleştirmesini hem de stok durumunu raporlarla takip etmesini sağlayan geliştirilmiş bir sistemdir.  Barkod sistemini anlamak için öncelikle barkodu sizlere anlatmak istiyorum.


Barkod; Ürün bilgilerinin bulunduğu resim parçasıdır. 

Stok; İşletmelerin yönetim sistemi ile ilgili olarak, üretim ve pazarlama sürecinde istenilen ürünlerin, istenilen miktarda ve tam zamanında hazırlanmasını sağlayıp, sipariş miktarını belirlemeyi amaçladıkları söylenebilir.  Stok yöntemiyle hareketler sürekli takip edilir.

Ticari şirket veya firmanın para, hizmet ve mülk gibi alanların genellikle alacaklı yani borçlu durumda, her şeyi açık bir şekilde gösterilen faaliyete verilen isimdir.
 


Barkod Sisteminin Kullanım Alanları

Barkodun geniş kullanım alanı vardır. Bundan dolayı barkod siteminin kullanım alanı çok geniştir. Örnek vermemiz gerekirse perakende satış işlemlerinde sıklıkla kullanılıyor. Sistemin kullanım alanları çok geniş; kantin, depo, market, nalbur, fast-food, manav, kasap, fırın, balıkçı, tekstil, çiçekçi, mağaza, kırtasiye ve perakende satış yapan her yerde kullanılabiliyor.


Barkod sisteminin özellikleri arasında stok, envanter sayımı, canlı raporlama gibi işlevsel unsurlar olması sistemin kullanım alanını genişletiyor. Depo – envanter sayımı, sevkiyat işlemleri, fatura ödeme merkezleri, ithalat – ihracat işlemleri, sağlık sektörü, AVM, küçük – orta – büyük ölçekli işletmeler satış süreçlerinde, sayım işlemlerinde ya da stok takiplerinde barkod sistemi programı kullanıyor. 


Perakende; Malların teker teker ya da birkaç parça şekilde yavaşça satılması.
 


Barkod Sisteminin Avantajları

İşletmeler perakende satışlarda geleneksel yöntemler yerine barkod sistemlerinin gelişmiş özelliklerini tercih ediyor. Barkod sisteminin faydaları, avantajları şüphesiz işletmelere büyümelerinde yardımcı oluyor.

Peki, sistemin kullanım avantajları nelerdir?


İşte detaylar;

  1. Ürün satışlarında barkodu sisteme okutup hızlı şekilde hesap dökümü çıkartılır.
  2. Ürün satışlarında fiyat hataları yaşanmaz, sistemde her şey kusursuz çalışır, işletme maddi zarar riskini minimuma indirir.
  3. Envanter sayımı ve stok takibi profesyonel olarak gerçekleştirilir. Uzun sürmez, hızlı ve güvenilir bilgilere erişilir.
  4. Kar – zarar oranları anbean takip edilir. 
  5. Birden fazla işletmenin olması halinde tüm şubeler tek bir sistemle satış takibi yapılabilir. 


Özetle; barkod sistemi hızlı, güvenilir, doğru, ekonomik ve son derece kolay bir sistemdir. 
 


Kiraz Barkod ile Yenilikçi Sistem Yapısı


Barkod sistemi yenilikçi bir alışverişin temelini oluşturuyor. Hem tüketiciler hem üreticiler, sistemin kolaylığından, güvenilirliğinden aktif yararlanıyor. İşletmeler barkod sistemi programları sayesinde en yoğun dönemlerinde bile müşterilerini bekletmiyor, hata yapmıyor, devamlılığı sağlıyor, satış hedeflerine ulaşıyor.


Kiraz Barkod, bu süreçte işletmelere profesyonel destek veriyor, yenilikçi bir sistemle işletmelerinin kurumsallığını, profesyonelliğini, verimliliğini artırıyor. Sizler de barkod sistemine geçiş yapmayı düşünüyorsanız işte size fırsat.

 

En güvenilir, en kolay ve en uygun fiyatlar ile ekiplerimiz sisteminizi kurmak için sizleri bekliyor. Hemen bizimle iletişime geçin, sisteminizi kuralım.