Bloglar

Barkod Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

4 dakika okunma süresi.

1134

Markette Barkod Programı ile Her Şey Daha Kolay!

Çoğu işletmede malların ve stokların takibinin gerçekleşebilmesi için barkod sistemleri kullanılır. Barkod, ambalaj üzerinde yer alan ve birbirine paralel bir şekilde sıralanmış olan dikey çizgilerden meydana gelir.

Barkod ambalajlı ürünlerin üzerinde yer alan dikey ve paralel çizgilerdir. Ülkelerin kendilerine özgü barkodları vardır. Bu sistemlerin ürünlerin satış işlemlerinde işletmelere büyük kolaylık sağlar. Önceden sisteme kaydolmuş olan ürünlerin fiyat bilgisi ile alakalı olarak barkod okuyucu sistemlerin kullanılması gerekir.

Bu şekilde işletmelerde ürünlerin fiyatlarının öğrenilmesi ve satış yapılması çok daha kolay olur. Müşteri ürün fiyatını öğrenmek için kasaya gelir. Barkod okuyucu barkod çizgilerini tarar ve ürünün fiyatı ekrana yansıtılır. Barkod sistemi ürünlerin stoklarının doğru bir şekilde yapılması açısından da son derece önemlidir.

Marketlerde Barkod Kullanımının Avantajları

Marketlerde barkod programı kullanımı oldukça yaygındır. Bu sistemin kullanımı pek çok açıdan kolaylık sağlar. Barkod okutma sayesinde ürünlerin markası, özellikleri, ürün bilgisi ile ilgili konuları aynı anda görmek mümkün olur. Böylece müşteriler daha hızlı bir şekilde alışveriş yapabilirler.

Barkod programı, satılacak olan ürünlerin takibinin en iyi şekilde yapılmasına olanak sağlar. İlk kullanılmaya başladığında karmaşık bir programmış gibi görünebilir. Ancak kullanımı son derece kolaydır. Çalışanlar da rahat bir şekilde öğrendikleri için zaman kaybı gibi durumların yaşanmasına önler.

Barkod programı kullanımı için dokunmatik bilgisayar ile el terminalleri de kullanılmalıdır. Stoka eklenen ürünlerin satışları yapılırken barkodları el terminalleri ile okutulur. Bu sayede fiyat belirlemesi yapılır. Ürünün diğer özelliklerinin de bu şekilde görülmesi mümkündür. Bu işlemler ile satışlar çok daha hızlı ve kolay bir şekilde olacaktır.

Barkod Nedir?

Barkod sistemi günümüzde pek çok sektörde tercih edilir. Marketler de bu sektörlerden biridir. Barkod, ürünlerin kimliği niteliğindedir. Ürünler ile alakalı pek çok bilgiye aynı anda ulaşmak için barkod sistemi geliştirilmiştir.

Barkodlar birbirine paralel ve dikey olan çizgilerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Bu çizgilerin alt kısımlarında da birtakım numaralar bulunur. Barkod sistemi hem ürünlerin satılması he de stok kontrolleri için kullanılabilir. Bu avantajları nedeni ile günümüzde bütün marketlerde kullanılır.

Barkod sistemi hem müşterilerin hem de işletmelerin işini kolaylaştıran bir sistemdir. Bu nedenle günümüzde pek çok sektörde kullanımı tercih edilir. Bu sistem ile satışlar çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Barkod Ne Amaçla Kullanılır?

Barkod isimli sistem ürünlerin üzerine eklenen paralel çizgiler ile yapılan kodlamanın ismidir. Alışveriş yaparken bu sistemler sıklıkla kullanılır. Barkod okuyucu sayesinde ürünlerin üzerinde yer alan barkodların okuması gerçekleşir. Market, mağaza gibi işletmelerde kasalarda da bu sistem kullanılır.

Barkod okuyucu el terminali ismi ile de bilinir. Bu sistem ile ürünün fiyat bilgisi hakkında hızlı bir şekilde bilgi almak mümkündür. Barkod sistemi ile alışveriş esnasında pek çok işlem çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Önceden barkod belirlenen ürünlerin barkod okuyucu ile okunması sonrasında ürün ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür. Ürünün nerede üretildiği, cinsi, fiyatı gibi özellikleri aynı anda öğrenmek mümkündür.

Barkod Kullanım Faydaları

Market için barkod kullanımı hem üretici hem de tüketici açısından faydalıdır. Dünyanın her yerinde standart olarak kullanılan barkod sistemleri bulunur. Bu sayede her bölgede barkod takibi gerçekleştirilmesi mümkündür.

Ortak kullanım ile market için barkod sorunsuz bir şekilde takip yapılmasını sağlar. Üretici için bir diğer faydası ise sistem içinde hangi ürünlerin daha çok satıldığının analizi yapılabilir. Bunun yanında kazançlar ile ilgili olarak da analizler gerçekleştirilebilir.

Market için barkod sisteminin tüketici için de pek çok faydası vardır. Tüketiciler bu sistem sayesinde ürün ile ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirler. Bunun yanında ürünlere nereden ulaşacakları ya da nerede daha uygun fiyatlara bulacaklarını da araştırabilirler.

Barkod Sistemi Nerelerde Kullanılabilir?

Perakende ve gıda sektöründe barkod kullanımı son derece yaygındır. Çünkü bu sistemin bilinen pek çok faydası bulunur. Günümüzde alışveriş yapılan pek çok firmada bu sistemin kullanıldığını görmek mümkündür.

Barkod sistemi mağaza, market, ayakkabı mağazası, manav, giyim mağazası gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Ticari işletmelerin işlerinin hafifletilmesi açısından bu sistem son derece önemlidir. Bunun yanında stok kontrollerinin yapılması açısından da sistemin kullanımı oldukça önemlidir.

Bu sistem ile sınırsız ürünün takipleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Barkod sistemi ile satış işlemlerinin tamamı kolay bir şekilde yapılır. Mağazalarda kasa işlemlerinin günlük bir şekilde takibinin yapılması sağlanabilir. Mal fazlaları ve sayım işlemleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Barkod Sisteminin Önemi

Barkod sistemi günümüzde en çok kullanılan sistemlerden biridir. Birbirine dikey ve paralel bir şekilde bulunan çizgilerden meydana gelir. Bu çizgilerin altlarında çeşitli rakamlar bulunur. Her rakamın anlamı farklıdır. Buradan ürünlerin hangi ülkede üretildiği, hangi şirkete ait olduğu gibi bilgilere ulaşılabilir. Bu özellikleri bakımından barkod sistemi son derece kullanışlıdır.

Marketlerde işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Bunun yanında ürünlerin fiyatları ile ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılır. Stok kontrollerinin hatasız ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi nedeni ile marketlerde bu sistemin kullanılması son derece yaygındır.

 

  1. Barkod sistemi gıda sektöründe kullanılabilir mi?

Perakende ve gıda sektöründe neredeyse tüm işletmelerde bu sistemin kullanıldığını görebilirsiniz. Bu sektörlerde sirkülasyon oldukça fazladır. Bu nedenle işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Barkod sisteminin kullanılmaması durumunda satışlarda ve stok kontrollerinde çeşitli karışıklıklar yaşanabilir. Satışların düzgün yapılması, müşteri memnuniyeti, işlemlerin hızlı gerçekleştirilmesi açısından barkod sistemleri son derece önemlidir.

  1. Gıda sektöründe hangi alanlarda barkod sistemi kullanılabilir?

Market, manav, kuruyemişçi, pastane, aktar, şarküteri ve aklınıza gelebilecek daha pek çok alanda bu sistemin kullanımı mümkündür.

  1. Barkod sistemi ile hızlı satış yapmak mümkün müdür?

Barkod sistemi ürünlerin doğru bir şekilde kategorize edilmesine olanak sağlar. Bunun yanında fiyatlandırmanın şeffaf olması için de önemlidir. Barkodlar, barkod okuyucudan okutularak satın alma işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Şirketlerin büyüyüp ilerlemesi için bu sistemi kullanması son derece önemlidir. Müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından da barkod sisteminin kullanımı oldukça önemlidir.

  1. Barkod Sisteminde Market otomasyonu mümkün müdür?

Barkod sistemleri ile market otomasyonu mümkündür. Bu sayede ürünlerin fiyatlandırılması hızlı bir şekilde yapılır. Bunun yanında satışlar da daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu gibi özellikleri nedeni ile barkod sistemlerinin marketlerde kullanımı son derece önemlidir. Marketlerde stok kontrollerinin doğru bir şekilde yapılmasına da olanak sağlar. İş tasarrufu sağlaması nedeni ile marketlerde kullanımı yaygındır. İşletmelerin veriminin artması açısından da son derece önemlidir.

  1. Barkod sistemi ile raporlama yapmak mümkün mü?

Barkod sistemi sayesinde stok durumu, kasa miktarı, gün sonu gibi konuların hızlı bir şekilde raporlanması mümkündür. Bu sistem sayesinde hangi ürünlerin hangi bölgelerde daha fazla satıldığının analizi de yapılabilir. Bu bağlamda marketleri verimliliğinin artmasını sağlaması açısından son derece önemli bir sistemdir.